Kryzys – rzeczywistość na stałe wpisana w nasze życie

Kryzys emocjonalny jest naturalnym elementem życia każdego człowieka i często jest rozumiany jako stały element ludzkiego losu. Kryzysy są pojęciem bardzo szerokim oraz indywidualnym w przebiegu. Dlatego też różne badania skupiają się na różnych ich obszarach, co z kolei skutkuje brakiem jednoznacznej definicji kryzysu.

Większość współczesnych stwierdzeń psychologii kryzysu określa kryzys emocjonalny jako przejściowe, okresowe zaburzenie równowagi psychicznej.
Słownikowa definicja kryzysu określa go jako stan nierównowagi psychicznej, emocjonalnej oraz fizjologicznej, o charakterze przemijającym, mającym przełomowe znaczenie dla danej osoby. Co istotne, cechuje go pobudzenie i napięcie. Oznacza to, że osoby przeżywające kryzys są jednocześnie zdenerwowane, niepewne, wystraszone, zmieszane oraz pełne poczucia winy


Kryzys – objawia się nagłym poczuciem utraty stabilizacji i bezpieczeństwa. Każdy człowiek może w różny sposób reagować na to samo zdarzenie i przeżywać je, a sama sytuacja może być dla jednej osoby trudnym doświadczeniem, a dla innej nie mieć aż tak dużego znaczenia.
Kryzys rozpoczyna się w momencie, gdy sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z jakimś trudnym problemem. Nazywany jest często punktem zwrotnym w życiu, ponieważ przesądza w pewnym stopniu o kierunku naszego rozwoju. Kryzys może zostać przez nas wykorzystany również do rozwoju osobistego, odnalezienia własnej ścieżki i sensu istnienia. Dzięki niemu możemy nabyć nowe umiejętności, które mogą zostać później wykorzystane.


Interwencja kryzysowa
Interwencja kryzysowa jest formą pomocy psychologicznej, która w swoim działaniu skupia się na problemie wywołującym kryzys. Jest to krótkoterminowa pomoc, doraźna oraz prewencyjna.
Jej podstawowym celem jest zapobieganie pogłębianiu się kryzysu. Klasyczny model interwencji kryzysowej polega na zagwarantowaniu wsparcia emocjonalnego osobie znajdującej się w trudnej sytuacji, zapewnieniu jej poczucia bezpieczeństwa oraz zmniejszenia natężenia lęku spowodowanego kryzysem.


Istnieje wiele modeli pracy w interwencji kryzysowej. WHO wskazuje, że każdy człowiek po przeszkoleniu może świadczyć pomoc innemu człowiekowi. Warto poszukać takiego, w którym czujemy się swobodnie i jednocześnie mamy świadomość jego skuteczności. Zachęcamy do zapoznania się z naszym autorskim modelem interwencyjnym OPEN UP!, który bazuje na modelu RAPID rekomendowanym przez Światową Organizację Zdrowia.